CO JE TO NORDIC WALKING:

    

     Nordic Walking (v doslovném překladu severská chůze) je chůze se speciálními hůlkami. Jedná se o sportovní aktivitu pohybující se někde mezi kondičním během a vycházkou v přírodě. Nord Walking byl původně využíván jako letní příprava běžkařů. Za kolébku tohoto sportu je označováno Finsko, kde byly v roce 1997 poprvé představeny hole speciálně vyvinuté pro Nord Walking. O vysokou popularitu a oblibu tohoto sportu se postarali studie zkoumající vliv této sportovní aktivity na lidský organismus. Popularita Nordic Walkingu se brzy rozšířila po celé Skandinávii a poté i do střední a jižní Evropy. Účinnost této techniky spočívá v tom, že při stejné rychlosti chůze dochází díky pohybu paží s hůlkami k významnému zvýšení intenzity zatížení organismu a tím i energetickému výdeji. Nordic Walking je vynikající pro všechny, kdo hledají příjemné odreagování prostřednictvím sportu s maximálně příznivým účinkem na zdraví.

 

PRO KOHO JE URČEN:

 

     Nordic Walking je velice příjemný druh pohybu, který může vykonávat každý, výkonnostní sportovec i začátečník, mladý člověk i lidé v pokročilém věku. Nordic walking je dostupný téměř všem. Nevyžaduje vynikající kondici ani speciální terén a vybavení – výjimkou jsou jen hole. Nordic Walking můžeme provádět téměř kdekoliv. Vždy se najde místo ideální pro tuto aktivitu ať už je to v parku, v lese, na horských stezkách, ulicích  i na plážích. Půl hodiny chůze s holemi nám nahradí 50 minut běžné chůze. Hole jsou velmi vhodným doplňkem při pěších túrách.

 

ÚČINEK NORDIC WALKINGU:

 

     Tento sport slouží jako prostředek ke zvyšování fyzické kondice, ke snižování váhy, řeší problémy bolestí zad a držení těla. Opomenout nemůžeme ani relaxaci v přírodě a zábavu při společných vycházkách. Nordic Walking posiluje svalstvo horní části těla a nohou a zlepšuje celkovou pohyblivost. Pomocí holí jsou namáhány svaly celého těla a klouby dolních končetin jsou odlehčeny. Při chůzi s hůlkami zpevňujeme bederní svaly, zádové,  krční, ramenní a zároveň tím zlepšujeme správné držení těla. Vyvarujeme se tak případným bolestem zad a krku. Díky hůlkám se zátěž na klouby snižuje až o 30% a tím se redukuje i nebezpečí zranění (natažení vazů, opotřebení kloubů apod.). Horní část těla se narozdíl od běžné chůzi zapojuje více, což má za následek zvýšení tepové frekvence, zlepšení srdeční činnosti a krevního oběhu, snižování hladiny cholesterolu v krvi. Hluboké dýchání okysličuje organizmus, svaly tak pracují lépe a výkonněji. Kalorie se spalují až o 40% více než při běžné chůzi bez hůlek. Nordic Walking uvolňuje svalové napětí v oblasti zádových a ramenních svalů, významně zvyšuje pohyblivost páteře, dodává díky pohybu s holemi jistotu na hladkém a klouzavém povrchu.

 

VYBAVENÍ:

 

     Hůlky pro Nordic Walking (bývají téměř výhradně teleskopické) se prodávají v různé kvalitě - hliníkové či karbonové, a to v různých cenových úrovních. Za špičku jsou díky své lehkosti považovány karbonové hole, které jsou také nejdražší. Nordic Walking jde samozřejmě provozovat také pomocí klasických teleskopických trekingových holí. Při výběru hůlek je dobré posoudit jejich váhu a také posoudit, jak se Vám drží madlo. U kvalitních holí se pro tyto části používá korek. Nejkvalitnější hůlky mají také speciální odepínací poutka, které lze snadno vycvaknout a poté lehce nasadit zpět, není tedy nutné ruku z poutka vyndávat (když se chceme napít, nebo nám zazvoní telefon). Poutka jsou důležitou součástí holí. Musí udržet hůl v kontaktu s rukou, jelikož jedním ze základních principů chůze je střídavé uchopení a uvolnění hole. Hroty hůlek jsou chráněny gumovou patkou, která je nezbytná pro chůzi po asfaltu. Při pohybu po lesních cestách či loukách se patka sejme a hole se hroty zapichují do země. Délka holí by u začátečníků měla být rovna výšce postavy krát 0,66. Pro pokročilejší techniky se délka holí mění. (koeficient se pohybuje mezi 0,68-0,70). Dalším, ne však nezbytným vybavením je měřič tepové frekvence a speciální boty na Nordic Walking s patentovaným tvarem podrážky (obuv Balance Step).

 

TECHNIKA CHŮZE:

 

     Technika chůze je jednoduchá. Před chůzí je dobré se protáhnout a zahřát.  Při samotné chůzi bychom pak měli udržovat stejnou rychlost a být při ní schopni hovořit, pokud ne, tempo je příliš rychlé. Kroky se snažíme dělat spíše delší, tak abychom se prošli po celé části chodidla. Došlápli na patu a krok vpřed vycházel z doteku palce od země. Při chůzi se střídá levá noha vpřed s pravou rukou vpřed a zase naopak. Hole oceníme při turistice a to jak při chůzi do kopce, tak i z kopce.

 

     Novinkou se v posledních letech stal také Nordic Blading – jízda s holemi na bruslích. I při tomto sportu díky hůlkám zapojíte širší skupinu svalů a protáhnete si celé tělo, hůlky ale mají ještě tě jednu výhodu – začátečníkům na kolečkových bruslích pomáhají udržet rovnováhu.