• Sardinie 2015 - jarní cyklovýprava po druhém největším ostrově Středozemního moře, ležícím mezi Apeninským poloostrovem, Španělskem, Korsikou a Tuniskem. Sardinie, obklopená divokými plážemi s bělostným pískem, smaragdově zabarveným, až kýčovitě čistým mořem s kouzelnými zátokami připomíná doslova ráj na zemi. Korková ostrov, jak se také někdy Sardinii říká je zaslíben všem milovníkům cyklistiky, historie a koupání na překrásných plážích. Asfaltové silničky s výborným povrchem nás zavedly k pozůstatkům dávných civilizací – tajemným kamenným kruhovým stavbám (nuraghům) i památkám Římanů, Féničanů a dalších obyvatel, kteří kdy osídlili tento mimořádně příjemný kousek souše.

  • Norsko 2014 - dvoutýdenní 1275km dlouhé cykloputování z Evenes nacházející se v kraji Troms až do nejsevernější části Finnmarky na mys Nordkapp a cestou přes Norské Laponsko zpět do Alty.

  • Norsko 2013 - přes 1100km dlouhé cykloputování vnitrozemím středního Norska s majestátnými horami zdejších národních parků.

  • Kréta 2010 - dvoutýdenní, 730km dlouhé putování na kole největším řeckým ostrovem. Ostrov podlouhlého tvaru měří od západu na východ 260km, ve své nejširší části pak 60km, naopak v nejužším místě (nedaleko Ierapetra) měří pouhých 12km. Ze severu je Kréta omývána Krétským mořem, z jihu pak mořem Lýbijským. Pobřeží Kréty je přes 1000km dlouhé, najdeme zde nejen písčité pláže, ale i skalnaté a členité břehy. Nachází se zde divoká pobřeží, dlouhé rozlehlé pláže, vysoké hory, malé zálivy, úrodné roviny, malebné rybářské vesničky a těžko dostupné vesnice vysoko v horách.

  • Norsko 2010 - dvoutýdenní, téměř 800km dlouhé putování po silnici rv17 - Kystriksveien. Tato pobřežní silnice patří mezi nejkrásnější turistické cesty na světě. Projíždí kolem nejhezčích scenerií norského pobřeží, jako je ledovec Svartisen, pohoří Sedm sester, hora Torghatten, světově známý Saltstraumen, ostrov Donna či souostroví Vega. Pestrá norská příroda však uchvátí natolik, že každý další den na silnici nabízí nová a vzrušující dobrodružství, která lze samozřejmě nejlépe vychutnat pouze ze sedla kola, jelikož pobřežní cesta je pro cykloturistiku jako stvořená.

  • Azorské ostrovy 2009/10 - tři týdny dlouhé putování po ostrovech uprostřed Atlantiku, na které jsme vyrazili jen pár dní před Štědrým dnem. Ostrovy nabízí úžasné přírodní scenérie, propadlé krátery připomínající měsíční krajinu, bujnou vegetaci, exotické rostliny, tropické ovoce, vrcholky hor i jeskyně, říčky, vodopády a gejzíry. Vše pak kontrastuje s kultivovanými zemědělskými plochami. Ovzduší i voda jsou zde velmi čisté, protože ostrovy byly pro svou odlehlost pro okolní svět dlouhou dobu poměrně zapomenuté.

  • Západními fjordy Norska 2009 - Pro naše cykloputování jsme si tentokrát vybrali oblast jihozápadních fjordů. Tyto skutečně velkolepé a překrásné fjordy jsou považovány  za pravou perlu Norska. Naše třítýdenní cykloputování západními fjordy jsme začali ve Stavangeru a po téměř 1500km dlouhé cestě ho zakončili ve třetím největším městě Norska - Trondheimu. Norsko je zemí s velmi malou hustotou obyvatel a díky své divoké nespoutané kráse si nás jako cestovatele doslova získala. Celé norské území je impozantní a velkolepé a mnohé jeho přírodní scenerie patří v Evropě k těm nejkrásnějším a nejobdivuhodnějším vůbec.

  • Island 2008 - dvoutýdenní, přes 800km dlouhé cykloputování po ostrově ledu a ohně, jak je také někdy tento ostrov nazýván. Jedno z nejpozoruhodnějších míst na světě, nepohodlná země, země vodopádů a gejzírů, země sopek i lávových polí, země ledovců i větrná hůrka. Na první pohled nehostinný kus země. Na jedné straně pohádkové duhy nad vodopády, divoké řeky a horské ledovce, na straně druhé rozsáhlé sopečné pustiny, lávové příkrovy, soustavy sopek a především všudypřítomný vítr, který nedává krajině vydechnout. To všechno a ještě víc skrývá jediné jméno: Island.

  • Maďarsko 2008 - jarní, 685km dlouhé cykloputování maďarskými termály a vinicemi, přes nejvyšší vrchol Kékes do Budapešti. Maďarsko nabízí bohaté vyžití na kolech. Mimo jiné nás tu čekalo množství památek, lidové architektury, historická centra měst, termální prameny s koupáním, pořádné kopce, rozsáhlé lesy, cikánské vesničky a v neposlední řadě také výborná vína.

  • Lofoty a Vesterály 2007 - Během našeho dvoutýdenního putování na severu Norska jsme na kole najeli 920km, poznali krásu nedotčené severské přírody, nevšední krajiny fjordů, jezer, hlubokých lesů, vodopádů a ostrých horských štítů čnících přímo z Atlantiku do kilometrové výšky. Užili jsme si polárního slunce, které zde v létě na několik týdnu nezapadá, všudypřítomného křiku racků, nasávali jsme atmosféru malebných a živoucích rybářských osad a vesniček s barevnými dřevěnými domky na kůlech. Rybařili jsme na fjordech i pobřeží oceánu a stanovali ve volné přírodě.

  • Julské Alpy 2007 - Během našeho 10-ti denního pobytu v Julských Alpách jsme za čtyři dny objeli národní park, na kole najeli 320km, podnikly několik výšlapů do hor, vyzkoušeli si rafting na divoké řece Soči, zažily téměř letní počasí, ale i pravé alpské bouřky. Během pár dní jsme poznali nepřebernou krásu nedotčené přírody Julských Alp, jejich vodopádů, soutěsek, jezer, pramenů a dalších zajímavostí, které tato část Slovinska nabízí.

  • Tour de Corse 2006 - Korsika na kole. Dlouho plánovaná cyklovýprava, kdy jsme během 14dnů objeli na kolech Korsiku kolem dokola, našlapali 860km a poznali krásnou přírodu, kterou tento ostrov nabízí.

  • AlpenTour 2005 - aneb jak jsme šlapali do nebe - Alpské průsmyky na kole. Naše druhá cyklovýprava do Alp trvala 13 dní, najeli jsme přes 1100 km a projeli přes 5 států. Během 7 dní jízdy v Alpách jsme zdolali 10 průsmyků z toho 7 vyšších jak 2000m. Další 4 dny jsme najeli mnoho km po Innské a Dunajské cyklostezce.

  • AlpenTour 2004 - aneb cesta na slavnou Grossglockner Hochalpenstrasse. Naše první cyklovýprava do Alp, kdy jsme během 10ti dnů ujeli přes 650km a zdolali slavnou rakouskou vysokohorskou silnici.

  • Roháče 2003 - druhá cyklovýprava do Roháčů spojená s pěší turistikou

     

  • Jižní Čechy 2002 - naše první "velká" cyklovýprava po ČR, jejíž průběh značně ovlivnili povodně v létě 2002